Na zdjęciu widoczna jest sala doświadczania świata. Barwy są nieco przygaszone, na środku znajduje się basen z plastikowymi kulami. Fotografia pochodzi z archiwum beneficjenta.

Wytchnienie dla Wielkopolski Wschodniej

W starym banku powstało nowoczesne centrum wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Podopieczni korzystają tam m.in. z sali doświadczania świata do terapii polisensorycznej. To tylko jeden z elementów projektu „3W - Wytchnienie Wielkopolski Wschodniej”, którego celem jest poprawa jakości życia, w obliczu transformacji.

Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 roku tylko w dwóch gminach Wielkopolski Wschodniej – Turku i Przykonie – liczba osób młodych będzie równa lub większa niż liczba osób starszych. W pozostałych gminach dominować będą mieszkańcy powyżej 65. roku życia. To niepokojący trend, który ma wpływ zarówno na rozwój gospodarczy, jak i jakość życia.

Zatrzymać młodych i podnieść jakość życia seniorów – to główny cel projektów społecznych, realizowanych w Wielkopolsce Wschodniej, w związku z transformacją regionu. Zwiększenie aktywności mieszkańców, zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług czy zmniejszenie poziomu wykluczenia społecznego to środki, które mają pomóc w osiągnięciu sukcesu.

Narzędziem są zaś Fundusze Europejskie. Jednym z przykładów dobrze zaprojektowanych działań odpowiadających na lokalne potrzeby jest przedsięwzięcie „3W – Wytchnienie Wielkopolski Wschodniej”. To wspólna inicjatywa Fundacji na Rzecz Integracji Środowiska Akademickiego „Jeden Uniwersytet”, Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka „PODAJ DALEJ” oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sompolnie.

Kompleksowo dla potrzebujących

- Celem naszych działań jest zwiększenie dostępu do spersonalizowanych i zintegrowanych usług społecznych i zdrowotnych. Wsparcie kierujemy do dzieci i młodzieży z deficytami zdrowotnymi, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz seniorów – mówi Dariusz Janiec, wiceprezes zarządu Fundacji „Jeden Uniwersytet”. - Łącznie, pomocą obejmiemy przeszło 600 osób – dodaje.

Fotografia przedstawia kilka dorosłych osób rozmawiających przy stoliku. Jedna z pań rozdaje materiały plastyczne. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

W ramach projektu świadczone są różnorodne usługi – przede wszystkim opiekuńcze i asystenckie, także w miejscu zamieszkania. Skierowane są one do osób z niepełnosprawnościami i seniorów, pomagając im w codziennym funkcjonowaniu i budowaniu samodzielności.

Od 1 kwietnia działa również Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami, przeznaczone dla najmłodszych.

- Na potrzeby Centrum zagospodarowaliśmy od lat nieużytkowany budynek po banku. Plan pojawił się już dawno, jednak dopiero wsparcie Funduszy Europejskich umożliwiło gruntowny remont i przystosowanie obiektu do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się – mówi Dariusz Janiec. - W jednym z pomieszczeń stworzyliśmy nowoczesną salę doświadczania świata do terapii polisensorycznej, która pobudza i stymuluje zmysły. W głównej sali prowadzimy zajęcia z arteterapii, bajkoterapii i muzykoterapii. Rodzice mogą zostawić dzieci pod opieką terapeutów i w tym czasie zająć się swoimi sprawami – dodaje.

cudzysłów W Centrum znalazło się też miejsce dla Klubu Seniora. Starsi mieszkańcy mogą wspólnie spędzać tutaj czas, zawierać nowe znajomości, ale także korzystać z ciekawych warsztatów m.in. plastycznych czy gimnastycznych.

W projekcie realizowana jest także usługa asystenta rodziny, który wspiera je w rozwiązywaniu problemów i codziennym funkcjonowaniu. Odbywają się również szkolenia dla opiekunów faktycznych, czyli osób które na co dzień opiekują się swoimi bliskimi.

Cele, które chcemy osiągać

Działania zaczęły się w styczniu tego roku. Potrwają trzy lata.

- Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych, podniesienie poziomu samodzielności seniorów i osób z niepełnosprawnościami, odciążenie rodzin i opiekunów, a także integracja społeczna to są cele, które zamierzamy osiągnąć – mówi Dariusz Janiec. - Jestem przekonany, że dzięki unijnemu wsparciu jesteśmy w stanie realizować nasze zadania na najwyższym poziomie i realnie włączyć się w wymiar społeczny transformacji Wielkopolski Wschodniej – dodaje.

Na zdjęciu widoczna jest dziewczynka z zespołem downa, która bawi się różnokolorowymi kulkami. Fotografia pochodzi z archiwum beneficjenta.

Aspekt społeczny transformacji porusza także projekt realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu – „Wsparcie zmiany społecznej w Wielkopolsce Wschodniej”. Pisaliśmy o nim w marcowym wydaniu e-magazynu.

Całkowita wartość projektu wynosi niemal 8 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to kwota prawie 5,5 mln zł.

Joanna Tomczyk-Lidochowska, Dominik Wójcik