Centralny system teleinformatyczny CST2021 (SL2021, SM EFS) | Fundusze Europejskie dla Wielkopolski

Centralny system teleinformatyczny CST2021 (SL2021, SM EFS)

Logo CST 2021

CENTRALNY SYSTEM TELEINFORMATYCZNY (CST2021)

CST2021 to system teleinformatyczny wykorzystywany na potrzeby wdrażania funduszy strukturalnych w Polsce w perspektywie finansowej 2021-2027. W skład CST2021 wchodzi kilka aplikacji w tym "SL2021 - Projekty", "SM EFS".

1. Do czego służy SL2021 - Projekty?

Aplikacja SL2021 - Projekty umożliwia obsługę procesu rozliczania i kontroli projektu w formie elektronicznej, a także pełną komunikację pomiędzy beneficjentem a instytucją nadzorującą realizację projektu. W aplikacji zawierane są umowy o dofinansowanie i aneksy do umów oraz składane są wnioski o płatność.

2. Jak zalogować się do SL2021 - Projekty? 

System dostępny jest pod adresem https://sso.cst2021.gov.pl/

Logowanie odbywa się z wykorzystaniem loginu i hasła.

Jak uzyskać dostęp do projektu:

Beneficjent wyznacza osobę uprawnioną do wykonywania w jego imieniu czynności związanych z realizacją Projektu w ramach CST2021. Nadanie uprawnień przez Instytucję Zarządzającą jest dokonywane na podstawie "Wniosku o dodanie osoby uprawnionej zarządzającej Projektem po stronie Beneficjenta". Pracownik instytucji weryfikuje zgodność danych z wniosku z danymi Beneficjenta podanymi w ramach wniosku o dofinansowanie i następnie za pośrednictwem SL2021 wysyła zaproszenie e-mailowe do osoby zgłoszonej przez Beneficjenta.

Jeśli użytkownik miał już konto w aplikacji zostanie poinformowany mailowo o dodaniu do jego konta kolejnego projektu.

Jeśli użytkownik nie miał konta, będzie musiał się zarejestrować korzystając z linku otrzymanego w mailu.

Następnie osoba zarządzająca projektem ma możliwość zarządzania uprawnieniami użytkowników w swoim podmiocie i dodawania /usuwania kolejnych osób uprawnionych do projektu. 

W przypadku projektu niepartnerskiego lub partnerskiego nierozlicznego wnioskami częściowymi o płatność "Wniosek o dodanie osoby uprawnionej zarządzającej Projektem po stronie Beneficjenta" składa tylko wiodący Beneficjent do IZ/IP.

W przypadku projektu partnerskiego rozliczanego częściowymi wnioskami o płatność "Wniosek o dodanie osoby uprawnionej zarządzającej Projektem po stronie Realizatora (Partnera)" składa Beneficjent oraz każdy Realizator (Partner) za pośrednictwem wiodącego Beneficjenta do IZ/IP.

Uwaga!

Zarówno Beneficjent jak i Realizator (Partner) składają "Wniosek o dodanie osoby uprawnionej zarządzającej Projektem po stronie Beneficjenta/Realizatora (Partnera)" tylko dla jednej osoby. Uprawnienia dla kolejnych osób nadają już samodzielnie.

Szczegółowe informacje dostępne są w Instrukcji Beneficjenta SL 2021 – Projekty.

Uwaga!

Podczas logowania zwróć uwagę, czy wybrany kontekst pracy użytkownika (czyli reprezentowany podmiot oraz jego rola) jest poprawny. Kontekst można wybrać klikając na ikonę „ludzika” w prawym górnym rogu ekranu. W przypadku braku wyboru kontekstu, w SL2021 mogą nie być widoczne żadne projekty. Aplikacja zapamięta wybrany kontekst, zatem reprezentujesz tylko jeden podmiot w jednej roli instytucjonalnej, po jednokrotnym wyborze kontekstu nie będziesz musiał ponownie go wskazywać.

3. Czego potrzebuję aby korzystać z CST2021?

Przed przystąpieniem do pracy w SL2021 upewnij się, że sprzęt komputerowy z którego korzystasz:

  • posiada połączenie z siecią Internet;
  • ma zainstalowaną jedną z następujących przeglądarek internetowych: Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome w najnowszej stabilnej wersji ( nie starszej niż dwie wersje wstecz);
  • ma włączoną obsługę technologii Java Script, tzw. "cookie" oraz wyłączone blokowanie wyskakujących okien w przeglądarce internetowej;

Logo SMEFS

SYSTEM MONITOROWANIA EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO (SM EFS) – dotyczy Beneficjentów Europejskiego Funduszu Społecznego 

(Priorytet 6 Fundusze europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym (EFS+) oraz Priorytet 9 Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (EFS+))
 

1. Do czego służy SM EFS?

System Monitorowania Europejskiego Funduszu Społecznego (dalej SM EFS) jest narzędziem informatycznym przeznaczonym do obsługi procesu gromadzenia i monitorowania danych podmiotów i uczestników otrzymujących wsparcie w ramach projektów realizowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus dla perspektywy finansowej 2021-2027.

Główne cele realizowane przez SM EFS:

  • Monitorowanie podmiotów i uczestników otrzymujących wsparcie w ramach projektów
  • Zarządzanie użytkownikami biorącymi udział w realizacji projektów;
  • Komunikacja i wymiana informacji.

2. Jak zalogować się do SM EFS?

System SM EFS dostępny jest pod adresem https://sm.efs.gov.pl/

3. Jak uzyskać dostęp do SM EFS

Osoba zgłoszona do zarządzania projektem po stronie Beneficjenta oraz Realizatorów (jeśli dotyczy) samodzielnie rejestruje konto w SM EFS. Rejestracja konta nie oznacza jednak, że jego właściciel ma uprawnienia do realizacji zadań związanych z monitorowaniem projektu w systemie. Uprawnienia takie otrzymuje dopiero w momencie utworzenia i aktywacji profilu uprawnień użytkownika w danym projekcie przez pracownika instytucji.

Szczegółowy opis rejestracji konta w SM EFS został opisany w Instrukcji użytkownika SM EFS w rozdziale 3.

4. Czego potrzebuję aby krzystać z SM EFS?

Do korzystania z systemu SM EFS należy posiadać dostęp do komputera lub urządzenia mobilnego z dostępem do sieci internetowej. W celu poprawnego działania systemu zaleca się:

  • stosowanie najnowszych wersji przeglądarek udostępnionych przez producenta, takich jak: Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera lub Safari,
  • ważne jest włączenie zapisywania „ciasteczek” (cookies) w ustawieniach przeglądarki oraz wyłączenie blokowania wyskakujących okienek,
  • dodatkowo potrzebna jest aplikacji do otwierania plików PDF np. Adobe Acrobat Reader.

Co zrobić w przypadku problemów technicznych?

W przypadku niedostępności SL2021, SM EFS czy też wystąpienia błędów w Systemie zgłoś Instytucji Zarządzającej o zaistniałym problemie, wysyłając formularz zgłaszania problemów na adres: cst2021@wielkopolskie.pl

Załączniki rozbudowane

Zgłoszenia przesyłane na adres cst2021@wielkopolskie.pl  obsługiwane są wyłącznie w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (numery projektów rozpoczynające się od FEWP).
W przypadku projektów realizowanych w ramach Programów Regionalnych w pozostałych województwach należy kontaktować się z pomocą techniczną odpowiedniej Instytucji.
Dane kontaktowe można uzyskać w następujący sposób:
1) od opiekuna projektu;
2) szukając informacji na stronie internetowej właściwej dla danego Programu Regionalnego.

W zgłoszeniu należy podać informacje obowiązkowe:

  • imię, nazwisko,
  • numer telefonu,
  • tytuł oraz treść wiadomości zawierającą datę i godzinę wystąpienia problemu/błędu,
  • rodzaj oraz wersję przeglądarki internetowej na której pojawił się problem/błąd,
  • szczegółowy opis błędu,
  • zrzut ekranu obrazujący opisywany błąd w Systemie.

Pliki do pobrania

Instrukcje:

Centralny system teleinformatyczny (CST2021)

Instrukcje multimedialne

Projekty:

Załączniki rozbudowane

Wnioski o płatność:

Korespondencja:

Załączniki rozbudowane

Instrumenty finansowe:

Załączniki rozbudowane

Projekty grantowe:

Załączniki rozbudowane

Zamówienia publiczne:

Baza personelu:

Harmonogram płatności:

System monitorowania EFS (SM EFS)

Załączniki rozbudowane

Pozostałe:

Regulamin CST

Regulamin SM EFS i szkolenie z bezpieczeństwa SM EFS dostępne na stronie https://sm.efs.gov.pl/

EFS+

EFRR, FST