Proces starzenia się społeczeństwa to globalne zjawisko, które nie omija także Polski. Na 100 „wnuków” przypada aż 133 „dziadków”, choć społeczność naszego regionu nie należy do najstarszych to, już teraz podejmowane są działania wspierające aktywizację seniorów, a kluczową rolę w tym procesie odgrywają Fundusze Europejskie.
W roku w 2021 powstało Centrum Usług Społecznych (CUS) w Czarnkowie. Celem placówki jest nie tylko świadczenie pomocy społecznej, ale także koordynacja działań na rzecz mieszkańców. W ofercie znajdują się m.in.:
opieka wytchnieniowa: pozwala opiekunom na odpoczynek od codziennych obowiązków związanych z pielęgnacją osób niesamodzielnych,
reintegracja społeczno-zawodowa: Pomoc w powrocie do aktywności społecznej i zawodowej,
mieszkanie wspomagane: forma wsparcia dla osób, które potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymagają całodobowej opieki,
lokalny Klub Rodzinny: miejsce integracji i wsparcia dla rodzin,
kluby Seniora: zarówno stacjonarne, jak i mobilne, działające w sześciu miejscowościach gminy, oferujące seniorom możliwość spędzania czasu w gronie rówieśników, rozwijania zainteresowań i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym,
edukacja profilaktyczna: warsztaty i zajęcia dla dzieci i dorosłych, prowadzone w szkołach, przedszkolach i świetlicach socjoterapeutycznych, obejmujące tematykę zdrowia, uzależnień i innych zagrożeń,
pomoc psychologiczna: wsparcie dla osób w kryzysie psychicznym,
teleopieka i usługi asystenckie: szczególne wsparcie dla seniorów, mające na celu zapewnienie im bezpieczeństwa i pomocy w codziennych czynnościach. W ramach „Wielkopolskiego Telecentrum Opieki” teleopieką objętych jest 100 seniorów. Zadaniem asystenta jest rozpoznawanie możliwości i ograniczeń w funkcjonowaniu seniora, interpretacja sytuacji społecznych i udzielanie wsparcia emocjonalnego.
Projekt „Paleta Pokoleń – kompleksowy system usług społecznych w Gminie Czarnków”, realizowany jest w latach 2023-2026. Przewiduje wsparcie dla prawie 1400 mieszkańców, w tym seniorów, osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi, a także osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i bezdomnością.
W ramach projektu działa zarówno stacjonarny, jak i mobilny Klub Seniora w sześciu miejscowościach gminy, Centrum Integracji Społecznej oraz Lokalny Klub Rodzinny. Oferowana jest także pomoc psychologiczna i szeroko zakrojona edukacja profilaktyczna, obejmująca warsztaty oraz zajęcia w szkołach i świetlicach.
Działania realizowane w ramach projektu „Paleta Pokoleń” pokazują, że skuteczna aktywizacja społeczna i integracja międzypokoleniowa są możliwe dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności oraz wsparciu z funduszy europejskich.
Tytuł projektu: Paleta Pokoleń - kompleksowy system usług społecznych w gminie Czarnków
Beneficjent: Gmina Czarnków/Centrum Usług Społecznych
Program: Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027
Fundusz: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Całkowita wartość projektu: 4 969 248,46 zł
Wkład UE: 3 478 473,92 zł