Sprawdź Fundusze na dany cel,
realizowane w całym kraju
Sprawdź Fundusze na dany cel,
realizowane w całym kraju
Sprawdź, co oferują Fundusze
w Twoim regionie
Sprawdź, co oferują Fundusze
w międzynarodowych programach
Projekt powinien być przez Ciebie realizowany zgodnie z założeniami określonymi w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu, w tym zgodnie z ustalonym harmonogramem realizacji projektu i szczegółowym budżetem projektu. Niemniej jednak od momentu przygotowania wniosku do podpisania umowy o dofinansowanie mija kilka miesięcy. Realizacja projektu to kolejne miesiące, a nawet lata. W tym czasie mogą zmienić się zarówno otoczenie, jak i warunki Twojego działania. Może się więc również pojawić potrzeba wprowadzenia zmian w projekcie.
W takim przypadku pamiętaj jednak, że wprowadzenie zmian w projekcie wymaga szczególnej ostrożności i zachowania procedur zgłoszenia zmian, wskazanych w umowie o dofinansowanie. Realizacja projektu w oderwaniu od założeń przyjętych w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie, bez uprzedniej zgody IZ/IP na zmiany, które wymagają akceptacji IZ/IP, może skutkować utratą części lub całości przyznanej dotacji.
Dopuszczalne zmiany
Umowa o dofinasowanie projektu zakłada możliwość zgłoszenia zmian do wniosku o dofinansowanie, lecz ich zakres nie jest dowolny.
Przede wszystkim nie jest możliwe wprowadzenie zmian w projekcie wpływających na wynik oceny projektu w sposób, który skutkowałby niewybraniem projektu do dofinansowania. Innymi słowy – jeśli w naborze, w wyniku którego Twój projekt został wyłoniony do dofinansowania, obowiązywały kryteria warunkujące otrzymanie dofinansowania, nie jest możliwe wprowadzenie takich zmian, które skutkowałyby niespełnieniem tych kryteriów. Nie możesz również zrezygnować z takich założeń projektu, które pozwoliły Tobie uzyskać więcej punktów przy ocenie wniosku i tym samym przełożyły się na dofinansowanie projektu.
Procedura zgłaszania zmian
W umowie o dofinansowanie znajdziesz szczegółowy opis kroków, które należy wykonać, aby wprowadzić zmiany w projekcie.
W pierwszej kolejności sprawdź, czy Twoja umowa przewiduje zasadę elastycznego budżetu. Polega ona na możliwości dokonywania przez Ciebie przesunięć w budżecie projektu określonym w ostatnim zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie bez konieczności uzyskania pisemnej zgody IZ/IP. Przesunięcia te mogą wynosić do 10% wartości środków w odniesieniu do zadania, z którego są przesuwane środki, jak i do zadania, na które są przesuwane środki w stosunku do zatwierdzonego wniosku. Dzięki temu możesz na bieżąco reagować na potrzeby uczestników projektu i dokonywać nieprzewidzianych wcześniej wydatków.
Przesunięcia te nie mogą jednak:
Pamiętaj, że stosując zasadę elastyczności budżetu projektu każdorazowo musisz zapewnić racjonalność i efektywność każdego wydatku. Weryfikując wniosek o płatność IZ/IP dokona oceny kwalifikowalności wydatków.
Jeżeli Twoja umowa nie przewiduje zasady elastycznego budżetu, a zmiany będą ingerowały w treść wniosku o dofinansowanie oraz wymagały zgody IZ/IP, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:
Podczas składania zmian do wniosku o dofinansowanie nie ma możliwości wprowadzania jakiejkolwiek zmiany w polu Nazwa kosztu w tabeli finansowej w podpunkcie 5.1.1. Planowane wydatki w ramach projektu w PLN w punkcie V. Tabele finansowe, jeżeli w ramach danej pozycji zostały już rozliczone wydatki we wnioskach o płatność.
Po złożeniu przez Ciebie zmian do projektu IZ/IP dokona ich weryfikacji, analizując m.in. wpływ zmian na osiągnięcie celów i założeń określonych w projekcie. Jeśli jakieś kwestie będą niejasne dla IZ/IP, opiekun projektu może zwrócić się do Ciebie o dodatkowe wyjaśnienia.
W przypadku zatwierdzenia zmian do projektu otrzymasz od IZ/IP w systemie SL2021 wiadomość zawierającą pismo akceptujące zmiany, a IZ/IP dokona aktualizacji danych projektu w systemie SL2021. Projekt będzie mógł być przez Ciebie realizowany zgodnie z nowymi założeniami.
Jeśli Twój wniosek nie uzyska akceptacji, otrzymasz za pośrednictwem systemu SL2021 pismo informujące, z jakich względów wniosek o zmiany został odrzucony. IZ/IP opisze w takim przypadku również dalszą ścieżkę postępowania, tj. czy wniosek w systemie LSI zostanie powtórnie odblokowany do edycji celem wprowadzenia poprawek czy też proces zmian zostaje zakończony, ponieważ IZ/IP nie może wyrazić zgody na zmiany.
Do czasu uzyskania zgody za zmiany możesz ponosić wydatki na własne ryzyko. Jeżeli IZ/IP wyrazi zgodę na wprowadzenie określonych zmian, wydatki z nimi związane będą mogły podlegać rozliczeniu w ramach projektu. W przypadku zakwestionowania zmian, wydatki poniesione w ich wyniku zostaną uznane za niekwalifikowalne.
W związku z powyższym zwróć uwagę, aby zmiany zostały przez Ciebie odpowiednio wcześnie zgłoszone do IZ/IP – co do zasady przed ich zaistnieniem. Wymagane terminy zgłaszania zmian do projektu znajdziesz w umowie o dofinansowanie.
Aneks do umowy o dofinansowanie
Bez względu na to, czy zmiany wymagają zgody IZ/IP, czy też nie, część z nich wymaga sporządzenia aneksu do umowy. Szczegółowy zakres tych zmian, które wymagają aneksowania umowy, jest zawsze określony w umowie o dofinansowanie, którą podpisujesz z IZ/IP. Mogą do nich należeć np. zmiana danych beneficjenta czy zmiana numeru rachunku bankowego. Każdy wniosek beneficjenta o aneks rozpatrywany jest indywidualnie.
W przypadku gdy zmiany wprowadzone przez Ciebie do projektu i zaakceptowane przez IZ/IP będą skutkowały koniecznością zmiany treści umowy o dofinansowanie, otrzymasz informację w tym zakresie od IZ/IP.
Pakiet startowy dla Beneficjentów FEW
Jeżeli realizujesz swój projekt pod nadzorem Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, zapoznaj się dodatkowo z opisem procedury zgłaszania zmian do projektu, zawartym w materiale pomocniczym Pakiet startowy dla Beneficjentów FEW (link).