Dowiedz się co zrobić, by dokonać zmian w projekcie | Fundusze Europejskie dla Wielkopolski

Poradniki

Dowiedz się co zrobić, by dokonać zmian w projekcie

grupa osób proowadzi dyskusję

Projekt powinien być przez Ciebie realizowany zgodnie z założeniami określonymi w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu, w tym zgodnie z ustalonym harmonogramem realizacji projektu i szczegółowym budżetem projektu. Niemniej jednak od momentu przygotowania wniosku do podpisania umowy o dofinansowanie mija kilka miesięcy. Realizacja projektu to kolejne miesiące, a nawet lata. W tym czasie mogą zmienić się zarówno otoczenie, jak i warunki Twojego działania. Może się więc również pojawić potrzeba wprowadzenia zmian w projekcie.

W takim przypadku pamiętaj jednak, że wprowadzenie zmian w projekcie wymaga szczególnej ostrożności i zachowania procedur zgłoszenia zmian, wskazanych w umowie o dofinansowanie. Realizacja projektu w oderwaniu od założeń przyjętych w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie, bez uprzedniej zgody IZ/IP na zmiany, które wymagają akceptacji IZ/IP, może skutkować utratą części lub całości przyznanej dotacji.

Dopuszczalne zmiany

Umowa o dofinasowanie projektu zakłada możliwość zgłoszenia zmian do wniosku o dofinansowanie, lecz ich zakres nie jest dowolny.

Przede wszystkim nie jest możliwe wprowadzenie zmian w projekcie wpływających na wynik oceny projektu w sposób, który skutkowałby niewybraniem projektu do dofinansowania. Innymi słowy – jeśli w naborze, w wyniku którego Twój projekt został wyłoniony do dofinansowania, obowiązywały kryteria warunkujące otrzymanie dofinansowania, nie jest możliwe wprowadzenie takich zmian, które skutkowałyby niespełnieniem tych kryteriów. Nie możesz również zrezygnować z takich założeń projektu, które pozwoliły Tobie uzyskać więcej punktów przy ocenie wniosku i tym samym przełożyły się na dofinansowanie projektu.

Procedura zgłaszania zmian

W umowie o dofinansowanie znajdziesz szczegółowy opis kroków, które należy wykonać, aby wprowadzić zmiany w projekcie.

W pierwszej kolejności sprawdź, czy Twoja umowa przewiduje zasadę elastycznego budżetu. Polega ona na możliwości dokonywania przez Ciebie przesunięć w budżecie projektu określonym w ostatnim zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie bez konieczności uzyskania pisemnej zgody IZ/IP. Przesunięcia te mogą wynosić do 10% wartości środków w odniesieniu do zadania, z którego są przesuwane środki, jak i do zadania, na które są przesuwane środki w stosunku do zatwierdzonego wniosku. Dzięki temu możesz na bieżąco reagować na potrzeby uczestników projektu i dokonywać nieprzewidzianych wcześniej wydatków.

Przesunięcia te nie mogą jednak:

  • zwiększać łącznej wysokości wydatków dotyczących cross-financingu,
  • zwiększać łącznej wysokości wydatków ponoszonych poza terytorium kraju,
  • wpływać na wysokość i przeznaczenie pomocy publicznej przyznanej Tobie przez IZ/IP,
  • dotyczyć kosztów rozliczanych w sposób uproszczony.

Pamiętaj, że stosując zasadę elastyczności budżetu projektu każdorazowo musisz zapewnić racjonalność i efektywność każdego wydatku. Weryfikując wniosek o płatność IZ/IP dokona oceny kwalifikowalności wydatków.  

Jeżeli Twoja umowa nie przewiduje zasady elastycznego budżetu, a zmiany będą ingerowały w treść wniosku o dofinansowanie oraz wymagały zgody IZ/IP, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  • Zgłoś IZ/IP za pośrednictwem SL2021 potrzebę wprowadzenia zmian w projekcie – opiekun projektu odblokuje w LSI2021+ Twój wniosek o dofinasowanie do edycji;
  • W systemie LSI2021+ dokonaj korekty wniosku o dofinansowanie. Pamiętaj o tym, aby każda zmiana została uwzględniona w całej treści wniosku o dofinansowanie. Np. dokonując zmiany w budżecie projektu, konieczne może okazać się skorygowanie treści zadania, którego dotyczy wydatek, lub uzasadnienia kosztu;

Podczas składania zmian do wniosku o dofinansowanie nie ma możliwości wprowadzania jakiejkolwiek zmiany w polu Nazwa kosztu w tabeli finansowej w podpunkcie 5.1.1. Planowane wydatki w ramach projektu w PLN w punkcie V. Tabele finansowe, jeżeli w ramach danej pozycji zostały już rozliczone wydatki we wnioskach o płatność.

  • Po naniesieniu w treści wniosku o dofinasowanie wszystkich niezbędnych zmian, wniosek powinien zostać podpisany elektronicznym podpisem kwalifikowalnym przez osobę/osoby reprezentujące beneficjenta oraz wszystkich partnerów (jeśli występują w projekcie). Prawidłowo podpisany wniosek prześlij następnie w systemie LSI2021+;
  • Po przesłaniu zaktualizowanego wniosku o dofinansowanie w systemie LSI2021+, przekaż za pośrednictwem modułu Korespondencja w systemie SL2021 opis i uzasadnienie zmian, które zostały przez Ciebie naniesione we wniosku. Opis i uzasadnienie zmian powinny zostać sporządzone zgodnie ze wzorem przesłanym przez opiekuna projektu.

Po złożeniu przez Ciebie zmian do projektu IZ/IP dokona ich weryfikacji, analizując m.in. wpływ zmian na osiągnięcie celów i założeń określonych w projekcie. Jeśli jakieś kwestie będą niejasne dla IZ/IP, opiekun projektu może zwrócić się do Ciebie o dodatkowe wyjaśnienia.

W przypadku zatwierdzenia zmian do projektu otrzymasz od IZ/IP w systemie SL2021 wiadomość zawierającą pismo akceptujące zmiany, a IZ/IP dokona aktualizacji danych projektu w systemie SL2021. Projekt będzie mógł być przez Ciebie realizowany zgodnie z nowymi założeniami.

Jeśli Twój wniosek nie uzyska akceptacji, otrzymasz za pośrednictwem systemu SL2021 pismo informujące, z jakich względów wniosek o zmiany został odrzucony. IZ/IP opisze w takim przypadku również dalszą ścieżkę postępowania, tj. czy wniosek w systemie LSI zostanie powtórnie odblokowany do edycji celem wprowadzenia poprawek czy też proces zmian zostaje zakończony, ponieważ IZ/IP nie może wyrazić zgody na zmiany.

Do czasu uzyskania zgody za zmiany możesz ponosić wydatki na własne ryzyko. Jeżeli IZ/IP wyrazi zgodę na wprowadzenie określonych zmian, wydatki z nimi związane będą mogły podlegać rozliczeniu w ramach projektu. W przypadku zakwestionowania zmian, wydatki poniesione w ich wyniku zostaną uznane za niekwalifikowalne.

W związku z powyższym zwróć uwagę, aby zmiany zostały przez Ciebie odpowiednio wcześnie zgłoszone do IZ/IP – co do zasady przed ich zaistnieniem. Wymagane terminy zgłaszania zmian do projektu znajdziesz w umowie o dofinansowanie.

Aneks do umowy o dofinansowanie

Bez względu na to, czy zmiany wymagają zgody IZ/IP, czy też nie, część z nich wymaga sporządzenia aneksu do umowy. Szczegółowy zakres tych zmian, które wymagają aneksowania umowy, jest zawsze określony w umowie o dofinansowanie, którą podpisujesz z IZ/IP. Mogą do nich należeć np. zmiana danych beneficjenta czy zmiana numeru rachunku bankowego. Każdy wniosek beneficjenta o aneks rozpatrywany jest indywidualnie.

W przypadku gdy zmiany wprowadzone przez Ciebie do projektu i zaakceptowane przez IZ/IP będą skutkowały koniecznością zmiany treści umowy o dofinansowanie, otrzymasz informację w tym zakresie od IZ/IP.

Pakiet startowy dla Beneficjentów FEW

Jeżeli realizujesz swój projekt pod nadzorem Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, zapoznaj się dodatkowo z opisem procedury zgłaszania zmian do projektu, zawartym w materiale pomocniczym Pakiet startowy dla Beneficjentów FEW (link).

ikona żarówki
Warto wiedzieć

Jeśli wahasz się, czy planowane przez Ciebie zmiany są możliwe, lub czy wymagają zgłoszenia do IZ/IP, zawsze możesz zwrócić się z zapytaniem do opiekuna projektu, który pomoże wybrać najbardziej korzystne dla Ciebie rozwiązanie. 

Niezależnie od tego, z jakiego wsparcia korzystasz, zawsze możesz liczyć na naszą pomoc

Ikona koperty

Wyślij wiadomość

otrzymasz wiadomość w ciągu paru dni roboczych
ikona punktu informacyjnego

Skontaktuj się z punktem informacyjnym w swojej okolicy

pomogą przygotować się i zrealizować działanie

Zobacz inne poradniki

ludzie trzymają w ręku kolorowe koła zębate

Instrumenty Terytorialne - informacje ogólne

Lupa i klawiatura

Zapobieganie nadużyciom

iit

Inne Instrumenty Terytorialne

ZIT

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT)

Na stole leży mapa i lupa. Na mapie kredki. W tle flaga UE.

e-poradnik o Funduszach Europejskich

mężczyzna trzyma długopis w ręku i podpisuje dokument

Poznaj proces podpisywania umowy

broszury informacyjne

Pakiet startowy dla Beneficjentów FEW

osoba używa kalkulatora. na stole leży stos notatek

Jak rozliczać projekt?

kobieta trzyma w rękach logo unii europejskiej

Poznaj zasady promowania projektu

grupa osób proowadzi dyskusję

Dowiedz się co zrobić, by dokonać zmian w projekcie

lupa powiększająca litery na białej klawiaturze

Dowiedz się jak przebiega kontrola

mężczyzna wskazuje palcem wskazującym na wirtualny komputer

Centralny system teleinformatyczny CST2021 (SL2021, SM EFS)

mężczyzna pisze na klawiaturze komputerowej

Lokalny System Informatyczny LSI2021+

osoba trzyma marker w ręku

Poznaj obowiązki po zakończeniu projektu

ludzie układają puzzle

Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS)

na tle flagi unii europejskiej banknoty i monety

Zgłaszanie nadużyć finansowych

mikrofon na sali konferencyjnej

Rzecznik Funduszy Europejskich

Proces składania wniosku o dofinansowanie