Sprawdź Fundusze na dany cel,
realizowane w całym kraju
Sprawdź Fundusze na dany cel,
realizowane w całym kraju
Sprawdź, co oferują Fundusze
w Twoim regionie
Sprawdź, co oferują Fundusze
w międzynarodowych programach
Zakończenie realizacji projektu nie oznacza wypełnienia wszystkich obowiązków związanych z projektem. Dowiedz się zatem, jakie obowiązki należy spełnić po zakończeniu projektu i jakie mogą być konsekwencje zaniedbań w tym zakresie.
Przechowywanie dokumentacji
Obowiązek przechowywania dokumentacji związanej z realizacją projektu istnieje przez okres pięciu lat od dnia 31 grudnia roku, w którym IZ/IP dokonała płatności końcowej na rzecz beneficjenta w ramach projektu.
Data płatności końcowej to:
Na przykład:
Bieg terminu przechowywania dokumentacji projektu zostaje przerwany:
o czym beneficjent jest informowany pisemnie przez IZ/IP.
Jeśli w projekcie wystąpiła pomoc publiczna lub pomoc de minimis, dokumentacja dotycząca udzielonej pomocy powinna być przez Ciebie przechowywana przez 10 lat, licząc od dnia przyznania pomocy.
W przypadku zmiany miejsca archiwizacji dokumentów oraz w przypadku zawieszenia lub zaprzestania działalności w okresie przechowywania dokumentacji, musisz niezwłocznie pisemnie poinformować IZ/IP o miejscu archiwizacji dokumentów związanych z realizowanym projektem.
Trwałość projektu
Zgodnie z art. 65 rozporządzenia ogólnego, trwałość projektu musi być zachowana przez okres 5 lat (3 lat w przypadku MŚP – w odniesieniu do projektów, z którymi związany jest wymóg utrzymania inwestycji lub miejsc pracy) od daty płatności końcowej na rzecz beneficjenta. Odmienny okres trwałości projektu może wynikać z przepisów regulujących udzielanie pomocy publicznej – wówczas stosuje się okres ustalony zgodnie z tymi przepisami.
Obowiązek zachowania trwałości projektu dotyczy:
Naruszenie zasady trwałości projektu następuje w sytuacji, gdy w okresie jej obowiązywania wystąpi co najmniej jedna z przesłanek:
Stwierdzenie naruszenia zasady trwałości oznacza konieczność zwrotu przez beneficjenta środków otrzymanych na realizację projektu, wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych, proporcjonalnie do okresu niezachowania obowiązku trwałości.
Trwałość rezultatów
Oprócz obowiązku zachowania trwałości projektu może Ciebie dotyczyć także obowiązek zachowania trwałości rezultatów, o ile tak przewiduje wniosek o dofinansowanie. Odpowiednie zapisy w tym zakresie znajdziesz w umowie o dofinansowanie.
Na przykład: beneficjenci zobowiązani zostaną do zachowania trwałości utworzonych w ramach projektu miejsc wychowania przedszkolnego, przez okres co najmniej równy okresowi realizacji projektu.
Sprawozdawczość
W okresie trwałości projektu lub trwałości rezultatów musisz składać coroczne, do 31 stycznia każdego roku, oświadczenia o przestrzeganiu zasady trwałości.
Promocja projektu
Obowiązki informacyjne wypełniasz od momentu uzyskania dofinansowania, tj. podpisania umowy o dofinansowanie lub wydania decyzji o dofinansowaniu, do końca realizacji projektu lub do końca okresu trwałości projektu, który został określony w umowie. W tym okresie musisz wypełniać obowiązki wskazane w umowie o dofinansowanie i stosować zasady opisane w Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji.
Kontrola po zakończeniu realizacji projektu
Kontrola może zostać przeprowadzona w dowolnym terminie także po zakończeniu realizacji projektu, zarówno w siedzibie beneficjenta, w siedzibie realizatora, w siedzibie partnerów, jak i w miejscu realizacji projektu. Kontrola może być prowadzona aż do końca obowiązkowego okresu przechowywania dokumentacji projektu.
Więcej informacji na temat kontroli projektu znajdziesz w poradniku Dowiedz się, jak przebiega kontrola.