Sprawdź Fundusze na dany cel,
realizowane w całym kraju
Sprawdź Fundusze na dany cel,
realizowane w całym kraju
Sprawdź, co oferują Fundusze
w Twoim regionie
Sprawdź, co oferują Fundusze
w międzynarodowych programach
Aby być bliżej mieszkańców, program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski poszerzono o nowy instrument terytorialny – Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). Mówiąc najogólniej: jego celem jest zrównoważony rozwój regionu i redukowanie dysproporcji w różnych obszarach życia społeczno-gospodarczego. Zadania z tego zakresu realizuję 30 Lokalnych Grup Działania (LGD), które są rodzajem oddolnego partnerstwa terytorialnego. Zrzeszają przedstawicieli lokalnych organizacji sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego oraz mieszkańców działających na rzecz lokalnej społeczności.
LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) jest to interwencja ukierunkowana na budowanie lokalnej tożsamości bazującej na aktywizacji społecznej i przy wykorzystaniu miejscowych zasobów w sposób zapewniający najlepsze zaspokojenie potrzeb społeczności wiejskich, w tym poprzez wykorzystanie wiedzy, innowacji i rozwiązań cyfrowych. Jej wdrożenie ma polegać na realizacji przez lokalne grupy działania (LGD) wybranych strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) na obszarach wiejskich. Przez obszar wiejski w przypadku LEADERA należy rozumieć obszar całego kraju, z wyłączeniem obszaru miast o liczbie mieszkańców większej niż 20 000. W okresie wdrażania przewidzianym na lata 2023-2027 jedna LSR będzie realizowana na obszarze przynajmniej 2 gmin zamieszkanym przez minimum 30 000 mieszkańców z obszarów wiejskich. Dopuszczona jest realizacja LSR na obszarze zamieszkanym przez mniejszą liczbę mieszkańców, pod warunkiem, że LGD realizująca taką strategię była stroną umowy o warunkach i sposobie realizacji LSR zawartej przed 1 stycznia 2021 roku, a obszar nią objęty nie uległ zmianie.
Wybór LSR do ich realizacji przez LGD został dokonany przez zarząd województwa przez specjalnie powołaną do tego celu komisję, w której znaleźli się przedstawiciele zarządu województwa i eksperci. Nabór wniosków o wybór LSR został przeprowadzony w terminie uzgodnionym przez zarząd województwa z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednakowym dla wszystkich województw bez względu na źródło współfinansowania. Wybrana do realizacji LSR musiała spełnić warunki dostępu, które zostały opublikowane wraz z ogłoszeniem o naborze oraz być zgodna z kryteriami wyboru. Lokalna grupa działania chcąca wziąć udział w konkursie musiała być stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną, posiadać siedzibę w miejscowości położonej w województwie wielkopolskim, organ decyzyjny oraz plan komunikacji z lokalną społecznością, a w jej składzie z każdej z gmin członkowskich musieli znaleźć się przedstawiciele lokalnych grup interesów społeczno-gospodarczych reprezentujących interesy sektorów publicznego, społecznego i gospodarczego. LGD musiała również udokumentować, że przygotowała LSR w sposób partycypacyjny. Wyboru LSR dokonano w drodze uchwały komisji w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu składania wniosków o wybór LSR.
W Wielkopolsce w okresie wdrażania strategii przewidzianym na lata 2023-2027 podjęto decyzję o współfinansowaniu strategii ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), wobec czego budżet LSR musiał uwzględniać wszystkie z ww. funduszy.
Ponad 128 mln euro jest do wydania w regionie w ramach instrumentu RLKS. Pieniądze pochodzą z trzech źródeł: 78,4 mln euro z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), prawie 30 mln z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS Plus) i 20 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Dwa ostatnie są częścią programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski.
Lokalne Grupy Działania przed rozpoczęciem wdrażania LSR zobowiązane są m.in. do: zaktualizowania lokalnych strategii rozwoju w zakresie budżetu w związku z obniżeniem kwot EFS+ i EFRR oraz przekazania do zatwierdzenia zarządowi województwa procedur wyboru i oceny operacji w ramach LSR, regulaminu organu decyzyjnego, procedury ustalania niebudzących wątpliwości interpretacyjnych kryteriów wyboru operacji, procedur wyboru i oceny grantobiorców uwzględniających kryteria wyboru grantobiorców w ramach projektów grantowych, planu szkoleń członków organu decyzyjnego i pracowników biura LGD, a także dokumentów potwierdzających członkostwo wszystkich gmin objętych LSR (jeżeli nie zostały dostarczone wraz z wnioskiem o wybór).
Jeśli masz pomysł na rozwój swojej miejscowości, koniecznie śledź nabory wniosków organizowane przez Lokalne Grupy Działania (LGD). Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi obszarami objętymi lokalnymi strategiami rozwoju, a po prawej stronie wykaz LGD wraz z linkami do ich stron internetowych. To właśnie na tych stronach znajdziesz harmonogramy planowanych naborów wniosków o przyznanie wsparcia.